Květen až Říjen| PO-NE SMS: 607 927 197

Vesnice Nové Mlýny a Matyáš Thurn

01.07.2022

Nové Mlýny, místo, kudy šel Matyáš Thurn

Do roku 1622 byla vesnice Nové Mlýny místem, kde se volili hospodáři a kazatelé. Roku 1600 zde táhla vojska Matyáše Thurna. Pokud vám toto jméno nic neříká, připomeňme si české stavovské povstání v letech 1618-1620, které bylo vedené proti Habsburkům.

Jedním z největších představitelů, iniciátorů a vůdců tohoto povstání byl Jindřich Matyáš Thurn, syn člena nejvyšších poradních úředníků Ferdinanda II., a matky z české šlechty Šliků, pocházejícího ze Saska, přesněji z Vogtlandu.

Nadechněte se historie v Nových Mlýnech

Matyáš Thurn táhl se svým vojskem v okolí, kde se nyní nachází Nové Mlýny. Tento německy mluvící válečník byl přijat mezi české stavy. Zapojil do bojů, díky nimž vznikl majestát Rudolfa II., byl vůdcem a bojovníkem za české náboženské svobody a vedl ostré proslovy vůči Ferdinandu II. Štýrskému. Spor mezi panovníkem a stavy vyústil 23.5.1618, kdy zástupci opozičních stavů pod vedením Matyáše vtrhli na Pražský hrad a vyhodili z okna králosvské zástupce. Akt znám jako pražská defenestrace, která byla rozbuškou pro třicetiletou válku.

Chcete-li nasát atmosféru historických událostí, běžte se podívat do Nových Mlýnů pod Pálavskými vrchy. Nenápadná vesnička, která skrývá mnoho tajemství. Brzy zde budete moci vidět i místní mlýn, který je jedním z místních historických skvostů.

Můžete zde také levně přenocovat, neboť se zde nachází levné a vůbec nejlevnější ubytování na Pálavě. Turistická ubytovna v Nových Mlýnech je vhodná pro vodáky, pro kolaře, horaly, pro pobyt se psy, ale také pro rodiny, školy a zájezdy seniorů, kteří hledají relax, ale i pro milovníky historie. 

Dotek historie v Nových Mlýnech

1. Proklik z článku na váš web

Poskytujete zajímavé služby nebo prodáváte originální produkty v lokalitě Pálava? Rádi vás podpoříme prostřednictvím našeho webu v blogovém článku. Podporujeme lokální a etické podnikání, které se podílí na zvýšení atraktivity krajiny a místních zvyků.

2. Spolupráce s organizacemi

Turistiká ubytovna Nové Mlýny je jedním z objektů vlastnící společností Attack Art, s.r.o., společně s místním mlýnem a lokální restaurací. Všechny tyto objekty budou nebo již jsou v rekonstrukci. Cílem není pouze obchodní činnost, ale také podpora revitalizace a modernizace. Jsme otevřeni spolupráci s lokálními organizacemi pro vzájemnou podporu za účelem zvýšení atraktivity a podpory životního prostředí.

3. Kontaktujte správce marketingu

Pokud máte zájem o spolupráci s námi, kontaktujte prosím správce marketingu Bc.A.Lucii Hron, Tel: + 602 355 883, luci@kaskara.cz a domluvte se na schůzce, kde proberete návrhy spolupráce. Více na webu www.kaskara.cz